clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Будва

Период: 03/05/2024 - 06/05/2024
149€
109€
Одбери сместување
Будва
Црна Гора и Будва постануваат популарни туристички дестинации во Европа во последните неколку години. Медитеранската обала, средновековниот дух и мирис на Јадранското море, се перфектни зборови со кои може да се опише овој мал град. Покрај возбудливиот ноќен живот и преубавите плажи, Будва ќе Ве однесе и во незаборавно патување низ историјата: Будва е една од најстарите населби на Јадранското море, повеќе од 2500 години стара. Сместена е на мало полуострово, заштитена со еден дел од црните Црногорски планини.
Што добивате?
periodПериод
2 Ноќевања
trasportТранспорт
Автобуски
mealsОброци
/
accomodationСместување
Соба
Одбери сместување

План За Патување

Целосна Програма За Патување

map
1. Ден 03.05. Скопје - Будва
Состанок на групата. Поаѓање за Црна Гора во 23.50часот С.Ц. Борис Трајковски . Ноќно возење преку Косово и Албанија со кратки попатни паузи за одмор и царински формалности.
Царински формалности и попатни паузи
2. Ден 04.05. Будва
Пристигнување во Будва во утринските часови, разглед на градот. Сместување. Слободно време за одмор.
Запознавање на градот, и можност за посета на некој ресторан на ривиерата во Будва.Ноќевање.
Сместување, разглед на градот
3 Ден 05.05. Будва - Дубровник
Можност за факултативна посета на Дубровник, кој преставува еден од најубавите стари градови на Медитеранот. Со своите плоштади, катедрали, фонтани и музеи, ги руши сите временски бариери и ја чува својата автентичност од 15. и 16. век. Од градските ѕидини се пружа незаборавен поглед на Островот Локрум и преубавот Јадранско море… Слободно време, враќање кон Будва. Ноќевање.
Факултативна посета на Дубровник
4. Ден 06.05. Будва - Тиват - Котор - Скопје
Можност за факултативна посета на Porto Montenegro – една од најлуксузните марини на Јадранското море, слободно време во Тиват и потоа се упатуваме во посета на Котор.Еден од најубавите стари градови на Балканот. По разгледот на овој луксузен комплекс следува враќање кон Македонија.
Напуштање на сместувањето, посета на Porto Montenegro и Тиват и враќање кон Македонија
Напомена

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅ Сместување на база 2 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во вила во Будва

✅ Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Будва – Скопје

✅ Пратител на групата за времетраење на аранжманот

✅ Организација на аранжманот

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – се плаќа во агенција

Туристичка такса за Будва од 1.5 евро по ноќ

Факултативни излети

Индивидуални трошоци.

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Во Црна Гора може да се патува и со лична карта

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

Факултативни Излети

Излетите не се вклучени во цената аранжманот.

activity
Дубровник
Дубровник – Град на јужниот дел на Хрватска кој излегува на Јадранско море во регионот на Далмација. Дубровник е една од најпознатите туристички дестинации во средоземно море, пристаниште и седиште на дубровничко-неретванската жупанија. Според податоците од пописот во 2011 година Дубровник имал 42,615 жители. Во 1979 градот Дубровник бил вклучен во списокот на светското наследство на Унеско. Пристигнување во Дубровник и разглед на стариот град Страдун со туристички водич. Главната капија- Пиле, Францускиот манастир со една од најстарите аптеки во Европа,старата царина,Катедралата свети Блаж, ректоровата палата, старото пристаниште итн. Слободно време за индивидуални активности.
activity
Порт Монтенегро / Тиват / Котор
Тиват и Котор се преубави монденски летувалишта кои со својата мистичност привлекуваат голем број туристи преку целата година. Тиват е приморски град во Југозападниот дел на Црна Гора, сместен во Которскиот залив.Котор е крајбрежен град на Црна Гора и е познат по својата средновековна архитектура и пејсажи кои го одземаат здивот. Се наоѓа на работ на которскиот залив и се развил околу стариот град кој е ставен на листата на Унеско на светско културно наследство.Порто Монтенегро е новиот центар на џет сетот. Порто Монтенегро е се во едно – уникатен спој на Монте Карло, Сен Тропе и Порто Банус во едно.

Напомена:

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

✅ Сместување на база 2 ноќевање во повеќе креветни апартмани/студија/соби во вила во Будва

✅ Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Будва – Скопје

✅ Пратител на групата за времетраење на аранжманот

✅ Организација на аранжманот

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – се плаќа во агенција

Туристичка такса за Будва од 1.5 евро по ноќ

Факултативни излети

Индивидуални трошоци.

Напомена:

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

Во Црна Гора може да се патува и со лична карта

– За овој аранжман важат општите услови на патување на Т.А Балкан Фан Македонија и СКТМ

logo