clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

10 Најубави плажи на островот Закинтос

blog-photo

Закинтос е еднен од најпопуларните острови на јонскиот брег на Грција, посебно кај младиде бидејќи самиот остров не спие 24 часа. Но покрај што е познат по забавите, познат е и по прекрасните плажи со тиркизно море.

Ќе започнеме од север, потоа западната страна до југ и на крај источната страна на островот. Најмалку плажи има на западната страна, само 4, а најмногу има на југоисточниот дел на островот.

#1 Navagio – Бродолом плажа

На северозападниот дел на островот Закинтос се наоѓа во заливот Navagio, името го добила по бродот  кој носел илегалено цигари, кој се заринкал во 1983 година. До плажата се стига за половина час но исклучиво со брод, бродовите можат да се најдат кои возат до плажата само во градот Занте. 

Ова крстарење до плажата е едно од најинтересните излети кои ги организираме ние како агенција за патниците кои го одбрале овој остров

#2 Porto Vromi

Плажата Porto Vromi на Закинтос се наоѓа во непосредна близина на селата Мареиес и Ексо Хора, каде можете да видите преубави локални цркви.

Во самиот залив каде се наоѓа плажата е цел со бели каменчиња, додека уживате во погледот можете да се опуштите со некој ладен пијалок од локалните барчиња. Самата плажа не е до толку популарна кај туристите но затоа е преубава, тука можете да изнајмите мали чамчиња и да отпловите до некоја блиска дива плажа.

#3 Stenitis

#4 Limnionas

Limnionas се наоѓа во близина на селото Agios Leon, плажата е опкружена со карпи, всушност не е ова права плажа, нема ни песок, нема ни камечиња ситни, всушност тука туристите бараат место да се сончаат на некоја карпа, и некои од туристите оваа плажа ја посетуваат за да скокаат од карпите.

#5 Marathias

Оваа плажа е добра за забава и релаксација, но морате да носите чадор и сламарици, бидејќи нема барови на самата плажа. Оваа плажа е добро скриена, опкружена е цела со зеленило а воздухот е пречист, поради струите морски кои поминуваат тука. Marathias не е преполна плажа, а во нејзина близина има многу коплекси на луксузни хотели.

#6 Limni Keriou

Limni Keriou се наоѓа во близина на одмаралиштето Кери, нејзиниот златен песок и плава боја на морето даваат посебено чуство, по обалата на плажата има бројни таверни и барови. Од оваа плажа можете и да изнајмите бродче и да ги посетите популарните плави пештери кои се познати за овој остров.

#7 Koukla

Една од најубавите плажи на островот, лежалки и чадори се низ целата плажа распоредени, водата е доста топла, а во околина се наоѓаат многубројни соби и апартмани. Коукла плажата е доста позната на овој остров и доста е посетена од туристи, има многубројни таверни каде можете да пробате некој морски специјалитет.

#8 Laganas

Лаганас е најпопуларна плажа на Закинтос, се наоѓа во близина на градот и може да ви понуди се што ви е потребно за за еден ден на плажа, но исто така и за навечер, покрај сите лежалки се наоѓаат баровите кои работа секоја вечер за време на летната сезона, и прават одлични и дневни и ноќни забави.

На оваа плажа е популарна за сите љубители на спортови на вода.

Плажата е дел од националнен морски парк, и родно место на загрозениов вид на морски желки.

#9 Banana

Плажата Банана, е голема и песочна плажа, бојата на морето е плава тиркизна боја. Одлично е уредена, има лежаки кои можете да ги изнајмите, исто така има и барчиња каде можете да јадете специјалитети или пак да се освежите со некои коктели.

#10 Agios Nikolaos

Istoimena plaža i grad dobile su ime po maloj kapeli moja se nalazi na plaži. Agios Nikolaos je jedna od najuzbudljivijih plaža koje nudi Zakintos, s mnoštvom zanimacija za turiste, restoranom i barom. Skoro cela plaža prekrivena je ležaljkama i suncobranima, s mirnijim delovima s desne strane

Доколку островот пополека ве освојува тука можете да ја погледнете нашата понуда за оваа летна сезона

Закинтос

logo