clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Градот кој претставува мешавина од Швајцарска софистицираност и Италијански шмек

blog-photo

Градот Лугано, како и истоименото езеро Лугано, по кое градот е најпознат, се наоѓа во италијанскиот кантон Швајцарија, и е негов најголем град и најважен економски центар. Се наоѓа на  југ на Швајцарија, а е познат по својата природа и големиот број сончеви денови.

Градот Лугано е претставник на сè по што е позната Швајцарија – чисти улици, висок стандард на живеење и чувство на благосостојба што го обезбедува на секој што шета низ нејзините улици.

Меѓутоа, со оглед на тоа што се наоѓа во италијанскиот кантон – Лугано претставува мешавина од швајцарска софистицираност и италијански шмек, па овозможува целосно уникатно и автентично искуство на сите кои го посетуваат.

За време на Балкан Фан  новогодишното патување во Милано, во првите денови од Новата година, ви нудиме опција за факултативно патување во Лугано.

Прекрасен начин да ја започнете годината, нели?

Сепак, секогаш ги советуваме патниците да се информираат за основните работи поврзани со прекрасните места на кои ги носиме, па во следните редови ви го нудиме токму тоа – увертира за сите убавини на Лугано!

Градот Лугано – швајцарска идила која ќе ја обожавате Градот Лугано е најпознат по своите природни пејзажи, особено оние кои ја вклучуваат неговата главна атракција – езерото Лугано. Езерото има површина од околу 50 m², а локалните туристи го нарекуваат „Луганско езеро“.

Како што споменавме, градот и езерото се наоѓаат на самиот југ на Швајцарија, на само неколку километри од италијанската граница,  на падините на Алпите –  познати по својата убавина.

Кога станува збор за езерото Лугано, тоа навистина му дава многу посебен шарм и пејзаж, а прошетката покрај езерото изгледа како бајка. Езерото е исклучително убаво и фотогенично.

Веројатно не сте слушнале дека дел од Швајцарија има блага медитеранска клима?

Таа е застапена во Лугано!

Затоа не е реткост во Лугано да се видат прекрасни цитрусни дрвја, како и луксузни палми! Освен тоа, во овој дел на Швајцарија се зборува италијански – па ако одлучите да патувате во Лугано за време на вашето патување во Милано – нема да почувствувате голема промена, а сепак ќе ја преминете границата!

Знаменитости во Лугано – еден од најпосетуваните швајцарски градови Иако Лугано е само деветтиот по големина град во Швајцарија, неговата убавина успеа да се најде на врвот на листата на најпосетувани градови во оваа земја.

Прекрасната природа на Лугано е дефинитивно најголемиот адут на овој град!

Освен езерото, тука се и планинските падини кои го опкружуваат и изгледаат сосема величествено. Најубавиот поглед е од планината Монте Бре. До езерото Луганск се наоѓа и паркот Цивико-Циани, кој се простира на површина од 63.000 квадратни метри и нуди прекрасен поглед на езерото.

Иако природата е навистина најубавата во Лугано, знаменитостите на овој град се она што исто
така привлекува туристи од целиот свет!

Пред се, тука е прекрасната катедрала Свети Лоренс (cattedrale di San Lorenzo), изградена во средниот век, во 15 век. Од предната страна на катедралата Ве очекува уште еден прекрасен пејсаж – овој пат помалку од езерото, а повеќе од автентичниот стар град Лугано.

Селата околу Лугано исто така изгледаат како разгледница.

Во еден од нив. познатиот писател Херман Хесе живеел – во Монтањола. Тој се преселил овде во 1919 година и останал уште 50 години – до неговата смрт. Овде се создадени неговите најголеми дела, така што денес овде беше отворен малиот, но импресивен музеј Херман Хесе, кој е една од најголемите атракции на Лугано.

Покрај тоа, црквата Св. Марија (Chiesa di Santa Maria di Angelo) од 16 век, Вила Кани, како и главниот плоштад Реформа.

Вила Фаворита е исто така прекрасно место и една од омилените знаменитости на туристите во Лугано.

Историја на Лугано – швајцарски град со интересно минато Лугано, односно областа каде што се наоѓа, била населена уште од праисторијата и Стариот Рим. Меѓутоа, поради неговата специфична локација во планините, Лугано не беше место од
преголема важност во овој период од историјата.

Подоцна, во раниот и подоцнежниот среден век, биле изградени цркви и манастири, а околу нив била создадена населба, која многу рано, веќе во 10 век, добивала карактеристики на град. Лугано ги стекнал градските права во 1209 година.

Околу 1500 година, Лугано потпаднал под влијание на Швајцарија, а неговиот статус во оваа смисла не е променет до денес, освен неколку години за време на Наполеонските војни.

Во 19 век, Лугано стана многу економски силно и развиено, а до сега го задржа својот просперитет и високи стандарди.

Градот Лугано – совршена комбинација на Швајцарија и Италија Јасно е дека Лугано е прекрасен град, но каков е амбиентот и атмосферата на Лугано, што ве чека таму? Совршена комбинација на Швајцарија и Италија!

Најубавата природа и прекрасно чоколадо, но и тестенини кои ќе ги обожавате, како и прекрасно италијанско вино. Освен гастрономски задоволства, атмосферата на еден град секако ја сочинуваат луѓе!

Гостопримливите домаќини ќе ве поздрават на италијански, а со нивните гостопримливи вештини ќе се потрудат да се погрижат ништо да не ви недостасува во Лугано! Познат како град од бајките, Лугано е особено убав за време на новогодишните празници, па екскурзијата на која ве водиме е совршена можност да го запознаете!

Сето најдобро од Лугано ќе го доживеете за само еден ден, а оваа екскурзија сигурно никогаш нема да ја заборавите! Тоа е совршен начин да се одморите од прекрасното, но зафатено Милано за време на вашето патување и да уживате во природните убавини на Швајцарија. Резервирајте го вашиот Balkan Fun аранжман на време!

logo