clock Пон-Пет 10-18h, Саб 10-14h

Дали знаете каде се наоѓа најстарата ЗООЛОШКА?

blog-photo

Виена, главниот град на Австрија, има неверојатна туристичка понуда фокусирана околу богатото културно наследство  во историски споменици, замоци и музеи. Сепак, освен богата историја и култура, Виена на своите посетители им нуди уште еден вид атракции.

Палатата Шенбрун е една од најубавите палати во Виена и воедно една од најпосетуваните знаменитости на овој познат град. Недалеку од овој замок, поточно во рамките на комплексот на палатата, се наоѓа зоолошката градина во Виена, која секоја година привлекува повеќе од 2 милиони посетители.

Најстарата зоолошка градина во светот

Зоолошката градина во Виена е отворена во 1782 година. Франц I, императорот на Светото Римско Царство, наредил отворање на барокна менажерија со некои егзотични животински видови во непосредна близина на замокот Шенбрун, инаку летна резиденција на тогашното царско семејство.

На почетокот беше наменет само за Франц I и неговата сопруга Марија Тереза, кои често доаѓаа овде на појадок и уживаа во погледот на оваа зграда. Тогашната зоолошка била отворена за јавноста во 1779 година, но за пристап била потребна дозвола од царот, како и соодветна облека и обувки.

Оваа зоолошка од времето на царското минато е претходник на денешната зоолошка градина, која многу гости на австриската престолнина одлучуваат да ја посетат. Многу кафези и опрема од оваа зоолошка градина се зачувани до ден-денес и може да се најдат во модерната зоолошка градина и претставуваат нејзина посебна атракција.

Жирафа – првиот жител на Зоолошката градина во Виена
Може да се каже дека историјата на виенската зоолошка градина каква што ја знаеме денес започнува во 1828 година. Првото животно што нашло нов дом тука е жирафата, а овој настан донесе многу новитети за тогашната популација на Виена во целина.

Многу модни трендови кои се појавија во тоа време се токму поврзани со првиот жител на оваа зоолошка градина. Облеката и накитот со мотиви и бои на жирафа, уметнички дела, па дури и фризури инспирирани од ова животно станаа многу популарни.

За жал, сега познатата жирафа останала во зоолошката градина само 10 месеци, а зоолошката градина морала да чека 23 години за следната жирафа. Сепак, неговата улога и симболика и денес се дискутираат.

Внимателно уреден ентериер на Зоолошката градина
Зоолошката градина во Виена е многу пространа, а интересно е да се спомене дека целата нејзина внатрешност е внимателно изработена за да личи на природното живеалиште на сите животни што живеат таму. Затоа е сигурно дека, доколку се одлучите да патувате во Виена, ќе имате можност да доживеете несекојдневно искуство и да запознаете некои од најегзотичните
животни во фантастично опкружување.

 

Самата зоолошка градина е поделена на неколку делови, од кои секој нуди посебно искуство. Така, посетителите имаат можност да прошетаат низ јужноамериканските пампаси, тропските дивини или азиските дождовни шуми и одблиску да ги видат животинските видови кои се карактеристични за овие клими.

Повеќе од 700 животински видови

Денес, во зоолошката градина има над 700 различни животински видови, кои се наоѓаат на 17 хектари земјиште. Можеме да кажеме дека сибирскиот тигар, поларните мечки и панди се едни од најпознатите и најпривлечните жители на виенската зоолошка градина, па не пропуштајте ја шансата да ги видите одблиску.

Освен нив, овде можете да најдете и слонови, мајмуни и коали кои секојдневно ги маѓепсуваат посетителите на оваа туристичка атракција. Присутни се и бројни загрозени животински видови. Ним им се посветува посебно внимание за да се обезбеди нивниот
опстанок како вид.

Свој дом во зоолошката градина во Виена го најдоа и познатите џиновски панди. Овој загрозен вид живее главно во Кина, па може да се каже дека главниот град на Австрија е единственото место во Европа кое може да се пофали со присуството на овој неодолив вид мечка.

Пандите пристигнаа во Виена како подарок од кинеската влада за австриската влада во 2003 година и оттогаш ги воодушевија сите посетители на зоолошката градина до таа мера што може да се каже дека станаа еден од нејзините симболи денес.

Зоолошка градина во Виена – бројни награди и признанија

Низ историјата оваа зоолошка градина претрпе многу промени и реконструкции, така што денес стана еден од најголемите симболи на Империјална Виена. Се смета за втора најпосетувана зоолошка градина во Европа, веднаш по онаа во Берлин.

За квалитетот и интересот на зоолошката градина сведочат големиот број на награди што ги има освоено. Во последните 10 години, познатиот британски зоолог Ентони Шеридан ги посетува зоолошките градини во повеќе од 30 европски земји, со цел да ја избере „најдобрата европска зоолошка градина“, а во оваа категорија Виенецот успеа да триумфира неверојатни пет пати!

Како да стигнете до зоолошката градина во Виена?
Палатата Шенбрун и Зоолошката градина во Виена се две одлични атракции кои се наоѓаат една до друга, па затоа ви препорачуваме да го оставите поголемиот дел од денот за да го истражите овој особено убав дел од Виена. До замокот може да се стигне со метро линијата U4 и трамвајските линии 10 и 58.

Целиот комплекс на палатата, вклучувајќи ја и зоолошката градина, е отворен за посетители во текот на целата година, дури и за време на празниците, што е особено важно ако одлучите да се почестите со одмор оваа зима.

Посетата на Виена е секако бајковито искуство во секое време од годината. Сигурно е дека овој град многу брзо ќе ве освои со своите знаменитости и неверојатното културно наследство, а доколку сакате да искусите малку поинаква страна на австриската престолнина, добра идеја е да ја посетите оваа фантастична зоолошка градина во Виена, која гарантира одлична забаваза сите посетители од сите возрасти.

Доколку сакате да ја посетите најстарата зоолошка во Светот можете да ги разгледате најшите декемвриски понуди за Виена

Виена

Виена – Christmas Market

 

logo